Wieliczka - samochód-szpital dla uchodźców

 

W Brzegach, na "Campus Misericordiae"  podczas konferencji prasowej zaprezentowano kilka projektów, które będą pamiątką  Światowych Dni Młodzieży, tak oczekiwanych przez Papieża Franciszka. Odbyła się ona w Ośrodku wsparcia dziennego wraz z domem stałego pobytu dla osób starszych „Campus Misericordiae", w którym przygotowany jest pokój dla Ojca Świętego, gdyby oczywiście zdecydował się go wybrać, gdyż decyzję tę może podjąć nawet w ostatniej chwili. Nowe projekty omówili burmistrz Wieliczki Artur Kozioł oraz dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula.

 

W drugim potężnym centrum „Dom Chleba" czyli przyszłym magazynie żywności, zaprezentowano mobilną klinikę, symboliczny dar młodych dla papieża Franciszka, która będzie służyć uchodźcom z obszarów dotkniętych konfliktem wojennym w Syrii. Auto jest wyjątkowe, dostosowane do poruszania się po obszarach pustynnych, zawiera małą poczekalnię oraz przestronne pomieszczenie do badań lekarskich i zabiegów. Będzie posiadało specjalistyczne wyposażenie medyczne. Inwestycje wykonała Gmina Wieliczka, zarządzać nimi będzie prowadząc działalność charytatywną sprawdzony partner, Caritas.

Prezentacja ta jest zapowiedzią akcji crowdfundingowej #Misericordes, która rozpocznie się 3 lipca. Planowany jest zakup okoł 10 takich karetek, na które środki zebrane zostaną podczas trwającej cztery tygodnie zbiórki datków, pomyślanej również jako dzieło Miłosierdzia. Równocześnie przedstawiono film Wojciecha Szumowskiego o aktualnej sytuacji w Syrii i Libanie.

Przypomnijmy, że w Brzegach w Gminie Wieliczka odbędzie się 30 lipca nocne czuwanie, zaś 31 lipca Msza Sw. rozesłania.

Barbara Zapadlińska