Wieliczka na ŚDM - PAX ET BONUM

 

W Zamku Żupnym w Wieliczce Muzeum Żup Krakowskich przygotowało niezwykłą ekspozycję. Jest ona zarówno włączeniem się w program Światowych Dni Młodzieży, poprzez udostępnienie zbiorów pielgrzymom, którzy będą przyjmowani w Wieliczce - i tym, którzy ją będą zwiedzali - jak też i kontynuacją wcześniejszych muzealnych ekspozycji. Wystawa jest bliska wieliczanom z uwagi na włączenie się w nią naszych Ojców Franciszkanów.

Niezwykłość wystawy wynika z faktu, że udostępniono nie tylko sakralne zbiory, zabytkowe precjoza, ale obrazy, mające wielką warość zabytkową, a pochodzące z cel zakonnych, w których są czczone na codzień, z częsci klauzurowej. 

Wystawę optworzył dyrektor Jan Godłowski. Przywitał przybyłych gości, a wśród nich przedstawicieli zakonów franciszkańskich. Otwarcie poprzedził wysęp zespołu Jeryho, wysłuchaliśmy równie niezwykłego jak wystawa, fragmentu franciszkańskiego nabożeństwa - pieśni polskich i włoskich średniowieczych i późnośrednioweiecznych. Naprawdę piękne są otwarcia muzealnych wystaw.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów: Klasztoru Franciszkanów Konwentualnych w Krakowie, Klasztoru Franciszkanów w Krakowie, Klasztoru Franciszkanów w Wieliczce, Klasztoru Ojców Bernardynów w Krakowie, Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie, Klasztoru Sióstr Klarysek w Starym Sączu, Klasztoru Sióstr Klarysek w Krakowie, Klasztoru Sióstr Bernardynek w Krakowie, Klasztoru Braci Albertynów w Krakowie, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oraz Pani Lidii Olesińskiej.

Naprawdę warto zobaczyć tę wystawę a także powiedzieć o niej pielgrzymom, młodym ludziom którzy przybędą do nas i których gościć będziemy w naszych domach podczas Światowych Dni Młodzieży.

Ekspozycja „PAX ET BONUM. Zakony franciszkańskie w Polsce”, w Zamek Żupnym udostpniona będzie do 16.10.2016

 

 

B. Zapadlińska