Wieliczka-Krzyszkowice - transformacja SP4

Wieliczka Krzyszkowice - Szkoła na miarę XXI wieku/

Teraz Wieliczka ma na Osiedlu Krzyszkowice szkołę na miarę XXI wieku. Przeszła ona prawdziwą transformację. SP 4 to placówka integracyjna, misją jest osiągnięcie sukcesu przez każde dziecko, na miarę jego umiejętności, o czym świadczy szereg nagród a pośród nich: „Małopolska Szkoła z Pasją”, „Mistrz Rozwijania Talentów”. Pracownicy firm dali z siebie wszystko. Zdążyli oddać obiekt do użytku  na 1 września. Wykonywali rozbudowę obiektu o nowe skrzydło. - Można budować wiele szkol a potem ratować – mówił przedstawiciel firmy budowlanej dodają, że tu jest bogactwo rodzin i dzieci. Klasy zostały wyposażone w najwyższej klasy sprzęt.  Są nowe komputery, tablice interaktywne i szklane.


 

Gminna Inauguracja Roku Szkolnego 2016/2017.została połączona z otwarciem nowego skrzydła Szkoły Podstawowej nr 4 w Wieliczce na Osiedlu Krzyszkowice. Uroczystość rozpoczęto  Mszą Świętą zawierzając dzieci opiece Bożej na nowy rok szkolny. Otwarcia nowego obiektu dokonał burmistrz Artur Kozioł wraz z rzecznikiem Rządu Rafałem Bochenkiem, poseł Urszulą Rusecką oraz uczniami szkoły. Poświęcenia dokonał ks. dziekan Wiesław Popielarczyk. Uroczystaość zgromadziła licznie przybyłych gości, w tym ze Starostwa Wielickiego ze starostą Jackiem Juszkiewiczem, wieceburmistzrzów i kierowników wydziałów oraz dyrektorów szkoł z całej gminy Wieliczka, przewodniczących Rad Osiedli, sołtysów. Przybyli przedstawiciele firmy budowlanej i projektowej.

 

 

Przyczyna rozbudowy szkoły została wyartykułowana już na samym początku: w Osiedlu Krzyszkowice w Wieliczce przybywa mieszkańców. Poseł Urszula Rusecka podkreślała, ze Krzyszkowice najszybciej rozwijające osiedle. Mówiła o wprowadzanych zmian ach w oświacie. Dzieci będą szczęśliwe. W obecnej 6. klasie nie będą już zdawali egzaminu. 


 

Dyrektor Maria Zadrożniak podkreślała, że od maja ubiegłego roku wszystko wyglądało jak pobojowisko:) zaś teraz wszystko jest ukończone z troską i na poziomie. Nastąpiło też przyspieszenie w oddaniu obiektu o 4 miesiące. Burmistrz Artur Kozioł wyraził radość z efektu rozbudowy, wykonanej pracy i przekazania uczniom obiektu, w którym będą mogli zdobywać wiedzę.

Nie ma takiej radości jak otwieranie szkoły dla najmłodszych. Szkoła jest jasna i przestrzenna, kiedyś dobrze została zaprojektowana. Sale do opieki przedszkolnej - to nowość. Trzeba uczyć nowoczesności. - pokreślono - wprowadzono bowiem elementu nowej estetyki, by dzieci były dumne z tej szkoły. Nowa jest też forma wejścia - awangardowa. Nowa jakość, tak podsumowała obecny stan szkoły dyrektor Maria Zadrożniak. 


Stara część obiektu przeszła również gruntowny remont. Powierzchni a 2000 m.kw. została zwiększona o 1500 m.kw. Uzyskano nowych 17 sal lekcyjnych, 3 z odrębnym wyjściem i wejściem dla oddziału przedszkolnego, jest też winda oraz platforma do przewożenia osób niepełnosprawnyc. Szkola została docieplona, przebudowano sieć elektryczną i kanalizacyjną. Jeszcze pozostał do dopracowania plac zabaw i zieleń przyszkolna.

 

W starej części wymieniono wszystkie podłogi, kaloryfery, lampy, drzwi oraz wykonano malowanie sal. Biblioteka będzie też przeniesiona do większego pomieszczenia. Świetlica jest już w nowym miejscu , jadalnia również. Nastąpi poprawa pracy nauczycieli. Gabinety specjalistyczne również zostały przeniesione. W całym obiekcie jest sieć wi fi. W całej szkole trudno odróżnić starą część od nowej. Sedecznie dziękowano władzom gminy: burmistrzowi, zastępcom, kierownikowi Wydziału Edukacji każdej osobie oddzielnie dedykując piosenkę, występ taneczny, gimnastyczny, okazuje się że krzyszkowicka młodzież jest bardzo utalentowana Oddzielnie dziękowano pani poseł, która jako  wiceburmistrz czyniła wiele starań o rozpoczęcie tej inwestycji. Solne Miasto przez cały rok dzieci, za co złożono podziękowania prezesowi Robertowi Gabrysiowi. Podziękowano także ks. dziekanowi za wszelką pomoc. Dziękowano sponsorom,i wolontariuszom. W starej szkole malowanie i wielkie sprzątanie trwało przez cale wakacje, pracowali rodzice i nauczyciele. Na koniec wręczono akty mianowania nauczycielom.

Teks i fot.: Barbara Zapadlińska