Wieliczka - Kopalnia Soli dla młodzieży

 

Wieliczka - Kopalnia Soli
Edukują młodzież - o bezpieczeństwie nad wodą zimą
Czy można bezpiecznie wchodzić na zamarznięte jezioro lub rzekę? Co robić, gdy załamie się lód? Jak pomóc tonącemu, pod którym skruszyła się lodowa pokrywa? Odpowiedzi na te pytania są na wagę zdrowia i życia. poznać je można było 12 stycznia w Kopalnia Soli „Wieliczka” podczas konferencji „Bezpieczne przebywanie na zamarzniętych akwenach”. W spotkaniu wzięła udział młodzież z Wieliczki, a takżeWarmii i Mazur.
Mając nadzieję, że konferencja przyczyni się do popularyzacji zasad bezpieczeństwa nad wodą Kopalnia Soli „Wieliczka” włączyła się w edukację oraz budowanie społecznej świadomości o możliwych zagrożeniach. Termin wydarzenia wybrano nieprzypadkowo. Ferie tuż, tuż – pierwsza „tura” województw wypoczynek rozpocznie 16 stycznia. - Czy ludzie w obecnych czasach są tak obojętni, że nie zwracają uwagi, jak na ich oczach tonie młody człowiek? – zastanawia się Maciej Rokus, szef Grupy Specjalnej Płetwonurków Rzeczypospolitej Polskiej. – Nie mogę się z tym zgodzić, dlatego w 12 stycznia w wielickiej kopalni mówiliśmy o bezpieczeństwie w teorii i praktyce – podkreśla. - Celem spotkania było wykształcenie u młodych ludzi pierwszego prawidłowego odruchu w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz to, w jaki sposób bezpiecznie udzielić pomocy innym – dodaje.


Obok Macieja Rokusa, który jest również biegłym przy Sądzie Okręgowym w Katowicach z zakresu wypadków na torze wodnym, zajęcia dla młodzieży poprowadzili specjaliści z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni kmdr por. Mariusz Wąż oraz kmdr ppor. Mariusz Jankowski. Wykładowcy opowiedzieli m.in. o ratowaniu życia na morzu oraz bezpiecznym przebywaniu na akwenach śródlądowych zimą. Uczestnikom spotkania zaprezentowano sprzęt asekuracyjny i ratunkowy. Młodzież dowiedziała się, jak należy go używać, a także co robić w niebezpiecznej sytuacji – jak pomóc sobie oraz innym.
Woda jest niebezpieczna, również ta zamarznięta. Skute lodem, przysypane śniegiem jeziora, rzeki, stawy, sadzawki kuszą, by urządzić na nich ślizgawkę. Lód o grubości kilkunastu centymetrów powinien utrzymać człowieka. Teoretycznie… Jak jest w praktyce pokazały ćwiczenia na zamarzniętym akwenie na terenie kopalni, gdzie pokazano jak ratować siebie i innych w sytuacji załamania się lodu czy upadku do przerębli. Dla młodzieży była to lekcja praktyki po części teoretycznej pod ziemią, dzięki czemu wiedzą już jak zachować się w takiej sytuacji:https://www.facebook.com/kopalniawieliczka/?fref=ts
Organizatorem konferencji była Grupa Specjalna Płetwonurków Rzeczypospolitej Polskiej. Przedsięwzięcie wsparły Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Kopalnia Soli „Wieliczka” oraz Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty w Olsztynie.