W Zamku Żupnym o wieliczaninie Skoczylasie

 

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wykład dotyczący Władysława Skoczylasa w okresie młodości, który wygłosi  pani Maryla Sitkowska 25 maja (środa) 2016 r. o godz. 17.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce. Prelegentka jest kuratorką wystawy „Władysław Skoczylas (1883-1934)” obecnie prezentowanej w wielickim zamku oraz autorką obszernego katalogu prac tego wybitnego artysty.

 Władysław Skoczylas był z urodzenia wieliczaninem, dzieciństwo i lata gimnazjalne spędził w Bochni, studiował w Wiedniu, Krakowie, Paryżu i Lipsku, dziesięciolecie1908-1918 spędził w Zakopanem, cały czas dużo podróżując po całej Europie. W tym okresie ukształtował się jako artysta o zadziwiająco szerokim wachlarzu zainteresowań i umiejętności (malarz, rzeźbiarz, grafik, projektant tkanin, wnętrz, mebli, grafiki użytkowej). Sprawdził się też w pracy organizacyjnej, pedagogicznej i politycznej. Wykład poświęcony będzie młodym latom Skoczylasa, tj. okresowi do 1918 r., kiedy w innym miejscu – Warszawie i w innych warunkach – odrodzonego państwa polskiego, rozwinął swe talenty osiągając pozycję jednego z czołowych artystów Dwudziestolecia. Przy okazji wykładu zostaną też zaprezentowane nieznane dotąd dzieła artysty, odkryte w ostatnim czasie.

Wstęp wolny.

 

Wystawę „Władysław Skoczylas (1883-1934)” można zwiedzać do 12 czerwca 2016 r. codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godzinach 9.00-20.00.

www.muzeum.wieliczka.pl