Wielicka kopalnia: znów rekordy turystów

 Wielicka kopalnia

 

128,1 tys. – to liczba turystów, którzy odwiedzili Kopalnię Soli „Wieliczka” w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2016 roku. To wynik o 29% (o 28,5 tys. osób) lepszy niż w analogicznym okresie 2015 roku i rekordowy w historii zabytku.  

 

styczeń-luty

57% udających się do podziemi stanowili turyści krajowi: było ich 72,8 tys. (o 33% więcej niż w I-II 2015). Goście zagraniczni w omawianych miesiącach przyjechali do kopalni aż ze 102 krajów, najwięcej przybyło ich z Wielkiej Brytanii (8,2 tys. osób), Włoch (4,1 tys.), Francji (4,1 tys.), Korei (3,7 tys.), Rosji (3,5 tys.). Wśród odwiedzających byli też turyści z tak odległych państw jak Kajmany, Gwadelupa, Malawi, Fidżi, Saint Vincent i Grenadyny czy Mozambik.

luty

Tak rekordowe (historycznie) wyniki  to przede wszystkim zasługa lutego: w drugim miesiącu roku turystów do Kopalni Soli „Wieliczka” zeszło aż 72 tys. , czyli o 42% więcej (o 21,1 tys. osób więcej) niż w okresie I-II 2015. Turystów krajowych było więcej niż zagranicznych: 58% do 42%. Statystyki przy liczbie Polaków wskazują 41,8 tys. osób, co oznacza aż 51% więcej zwiedzających niż w pierwszych dwóch miesiącach ubiegłego roku.


ferie i antysmogowy mikroklimat

Wzmożonemu zainteresowaniu podziemiami sprzyjały „niezimowa” aura i okres ferii, a o zwiedzaniu podziemi decydowały często nie tylko unikatowe atrakcje, ale także wyjątkowy mikroklimat podziemnej Wieliczki. Przez cały rok poszczycić się może ona zdrowym, bogatym w chlorek sodu, powietrzem. Powietrze płynąc z powierzchni górniczymi szybami, a następnie solnymi korytarzami do komór oczyszcza się (sól „wyłapuje” z niego zanieczyszczenia) dzięki czemu jest pozbawione m.in.  negatywnych dla zdrowia pyłów.

tężnia

W sobotę (5 marca) kopalnia uruchamia (po zimowej przerwie) usytuowaną w Parku św. Kingi tężnię solankową. Do końca kwietnia czynna będzie w godzinach 8.00-17.00, a od maja w godzinach 9.00-22.00. Tężnia to nie tylko miejsce dla poszukujących lekarstwa na astmę czy alergie dróg oddechowych, ale dobry pomysł na rodzinną wycieczkę i profilaktyczne inhalacje wielicką solanką.

 

Fot. Rafał Stachurski