Jak chroni się przed smogiem - konferencja

Jak leczyć skutki smogu?

Konferencja

Edukacja dotycząca możliwości zapobiegania skutkom smogu oraz zwiększenie dostępności ośrodków leczących choroby dróg oddechowych to jeden z  istotnych priorytetów walki z niską emisją – stwierdzili uczestnicy konferencji zorganizowanej 27 stycznia 2017 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie. Wydarzenie poświęcono tematyce zanieczyszczeń powietrza, jego celem było  zwiększenie świadomości na temat przyczyn i możliwości walki ze skutkami jakie smog wywołuje w naszym organizmie.

 

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji województwa małopolskiego, eksperci, specjalizujący się w  tematyce zanieczyszczenia powietrza, lekarze oraz mieszkańcy dla których problem walki ze smogiem ma szczególne znaczenie. Konferencję otworzył Wojciech Kozak Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, po czym podpisany został list intencyjny pomiędzy Wojewódzkim Szpitalem Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu, Wojewódzkim Szpitalem Rehabilitacyjnym w Zakopanem i  Kopalnią Soli „Wieliczka”, które wyraziły wolę wspólnego działania na rzecz rozwoju rehabilitacji pulmonologicznej (list intencyjny w załączeniu)

 

Prelegenci, dr hab. inż. Artur Badyda,  prof. dr hab. med. Lucyna Mastalerz - Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Chorób Płuc, dr n. med. Krzysztof Czernicki – Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Rehabilitacji Medycznej, dr hab. prof. UJ Roman Nowobilski,przybliżyli problem zanieczyszczenia i konieczności ochrony przed jego skutkami, zaś przedstawiciele czołowych placówek zajmujących się leczeniem chorób dróg oddechowych, Wojewódzkiego Szpitala w Jaroszowcu oraz  Uzdrowiska Kopalnia Soli „Wieliczka” przedstawili rekomendowane metody leczenia, dzięki którym od lat do zdrowia dochodzą pacjenci cierpiący na schorzenia układu oddechowego.

 

Praktykowana w nich, rehabilitacja oddechowa, to również ratunek dla osób narażonych na kontakt z  zanieczyszczonym powietrzem. Odpowiedni przeprowadzony trening układu oddechowego pozwoli oczyścić drogi oddechowe z groźnych substancji, zmniejszy nasilenie objawów i poprawę sprawności. W procesie leczenia duże znaczenie mają również warunki, w których prowadzone są zajęcia, kluczowa jest czystość powietrza i izolacja od drażniących substancji.  

 

Unikatowy mikroklimat Kopalni Soli „Wieliczka”, różni się zasadniczo od klimatu, jaki występuje na powierzchni ziemi i odgrywa podstawowa rolę w mechanizmie leczenia. O leczniczych właściwościach solnych komór decyduje przede wszystkim: wyjątkowa czystość bakteriologiczna, wysoka wilgotność powietrza i duża zawartość chlorku sodu oraz takich pierwiastków jak magnez, mangan i wapń.  Przede wszystkim jednak  powietrze w kopalni nie zawiera zanieczyszczeń, w które obfituje to na powierzchni ziemi. Podczas drogi jaką przebywa wewnątrz kopalni, płynąc podziemnymi korytarzami, ulega oczyszczeniu. Solne ściany działają jak filtr, który ściąga wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Przeprowadzone 135 m pod ziemią badania wyraźnie pokazują, ze stężenia niebezpiecznych cząstek stałych są tam wyjątkowo niskie (PM4 średnie stężenie 7 µg/m3). Oznacza to, że panujący mikroklimat jest korzystniejszy od tego, który występuje w rejonie m.in. tzw. Zielonych Płuc Polski (do 15 µg/m3). Nie wspominając już o Krakowie, gdzie w okresie zimowym stężenia te dochodzą nawet do 100‑190 mg/m3 (stężenia średniodobowe w zależności od miejsca pomiaru). Warunki panujące pod ziemię w połączeniu z odpowiedni poprowadzoną rehabilitacją oddechową dają doskonałe efekty w leczeniu chorób dróg oddechowych.

 

Biorący udział w debacie eksperci zgodnie podkreślili, że błędem jest myślenie o problemie smogu wyłącznie w dużej skali, pozostając z wrażeniem braku możliwości wpływu na własne zdrowie. Kluczowe jest więc uświadamianie społeczeństwa o istnieniu realnych narzędzi do walki skutkami jakie wywołuje zanieczyszczone powietrze w naszym organizmie. Śledzenie warunków pogodowych, niewychodzenie z domu, unikanie ruchliwych ulic, dbanie o odpowiednią dietę, noszenie maseczek to doraźne metody, z których z całą pewnością warto stosować. Gdy jednak groźne substancje wnikną już do naszego układu oddechowego należy skorzystać z  rehabilitacji oddechowej.

 

Fot z konferencji  Rafał Stachurski; foto z uzdrowiska Kopalni Soli „Wieliczka: Rafał Stachurski