Bibliotek Wieliczka ferie - podsumowanie

 

Warsztaty foto-grafika dla młodzieży zakończone

 

Zoom na fotografię, obróbkę zdjęć i fotomontaże – taki był cel i temat tegorocznych ferii dla młodzieży. Przy okazji w ruch poszły tablety, aplikacje i stworzyliśmy kilka time-lapsów. Ciekawych zapraszamy do galerii.

 

Co jest potrzebne, żeby zrobić zdjęcie?

Sprzęt, pomysł, chęci, a może po prostu fotograf :)

Z czym kojarzy nam się fotografia?

Ze światłem, rysunkiem, zdjęciem, hobby, albumem, kliszą, czernią i bielą, sztuką, ale także Facebookiem, Tumblrem, Snapchatem i wieloma innymi rzeczami.

Jakie jest najgorsze zdjęcie?

„To takie, które nie zostało zrobione”…

O odpowiedziach na różne pytania, rysowaniu światłem, zasadach robienia dobrych zdjęć, regułach kompozycji i wielu innych rzeczach rozmawiała młodzież pierwszego dnia warsztatów z wyjątkowym fotografem – Przemkiem Wałochą - Prezesem Fundacji Babel Images oraz nowopowstałego Instytutu Fotografii i Filmu, aktywnie zaangażowanym m.in. w projekt Tolerancja na Warsztat. Wyposażeni w podstawową wiedzę, kolejnego dnia ruszyliśmy do Krakowa do Muzeum Historii Fotografii. Niestety, jak się okazało początki fotografii, dagerotypy i wiek XIX to znacznie więcej chemii i eksperymentów niż tylko skrzynek, czarnych zasłon i samej fotografii. Na szczęście my za narzędzia mieliśmy już nie skomplikowane urządzenia, ale wsparcie nowych i znacznie mniej skomplikowanych technologii.

Przez kolejne dni młodzież odkrywała m.in. jak uchwycić czas „w oka mgnieniu” i złączyć setki zdjęć w tzw. time-lapse – flmy poklatkowe, które pozwalają na uchwycenie procesów, które trwają czasami zbyt długo, żeby je obserwować. W ruch poszły biblioteczne tablety i darmowe aplikacje, które pozwoliły zrobić nam naprawdę wiele. Koniec tygodnia upłynął nam pod znakiem retuszu, obróbki i fotomontaży. Naprawialiśmy zniszczone zdjęcia, zmienialiśmy barwy itd. Po raz kolejny okazało się, że kreatywność młodzieży nie zna granic i powstały bardzo dobre fotomontaże. Co więcej korzystaliśmy z darmowych programów i ze zdjęć na wolnych licencjach. Przez cały tydzień, młodzież realizowała również „zadanie” – tzw. „scavenger hunt” - polowanie na zdjęcia na zadane tematy: coś niebieskiego, coś ulubionego, coś brudnego itd.

Dziękujemy wszystkim za udział, dobrą zabawę i cieszymy się, że udało Wam się stworzyć Coś tak fajnego :)

Galeria zdjęć i filmów z zajęć na www.biblioteka.wieliczka.eu

[Biblioteka w Wieliczce]