Będzie beatyfikacja Brata Alojzego Kosiby

 

Będzie beatyfikacja Brata Alojzego Kosiby

STAŁ SIĘ CUD ZA WSTAWIENNICTWEM SŁUGI BOŻEGO

Tak jak toczy się nasze życie tu na ziemi, tak trwa ono nieprzerwanie po naszej śmierci. Ta ciągłość trwa w Bożym Planie dla nas i świata i cały czas wzajemnie się potrzebujemy. Dusze w czyśćcu cierpiące potrzebują naszej modlitwy a my ich wstawiennictwa, pamiętajmy o tym. Ale jakże przemożne jest wstawiennictwo świętych, w pierwszej kolejności opiekujących się nami naszych świętych patronów, czy pamiętamy o nich? Sami wiemy, jak często prosimy o pomoc wystawienniczą o wyproszenie łask u Pana Boga poprzez świętych, których świadectwo życia do nas przemówiło. W gronie tych niezwykłych wstawienników jest nasz Wieliczanin – sługa Boży Brat Alojzy Kosiba. Zanoszone za jego wstawiennictwem prośby o wyproszenie Bożej pomocy są wysłuchiwane, o czym świadczy wielość podziękowań i tych składanych na stronie internetowej O.Franciszkanów z Wieliczki, i składanych w wielickim klasztorze bezpośrednio i tych składanych w wdzięcznych sercach. Brat Alojzy Kosiba wyprosił u Pana Boga także cudowne interwencje. Jedna z nich jest w trakcie ostatnich analiz, jakich dokonuje Kościół, gdyż będzie podstawą do beatyfikacji.

 

Cud wydarzył się w Niemczech. Kobieta wstała z wózka inwalidzkiego po 16 latach. Ojcowie Franciszknie będąc w drodze do Dachau, aby uczcić tam zamordowanych zakonników, spotkali się ze wspólnotą, w której przebywała i wówczas przekazali tam obraz Brata Alojzego, prosząc o modlitwę o beatyfikację. Owa pani wzięła obraz do swego pokoju i modliła się, a była to rozmowa prośby do naszego sługi Bożego. Mówiła do niego: Bracie Alojzy, braciszku, tak jak do rodzonego brata. Bardzo chciała pojechać ze wspólnotą do Medjugorie lecz z uwagi na stan zdrowia nie było to możliwe. Mówiła o tym prosząc o wysłuchanie, nawet w rozmowie z czułością mówiąc o charakterystycznych uszach Braciszka. I usłyszała głos: Przyjdę i wezwę cię do siebie – przygotowała sie więc duchowo na śmierć. Lecz Bóg miał inne plany. Wieczorem poczuła, że czyjeś ręce ją podniosły, postawiły na ziemi. „Teraz jedziemy do Matki”. Z jak wielką radością pokazała się swej grupie. - Nie bójcie się, mogę wstać, chodzić, jedziemy do Medjugorie – powiedziała z radością. Siostry wiwatowały. Ból, wszelkie trudności, wszelkie dolegliwości odeszły. Pan Bóg gdy uzdrawia, to całkowicie. Cudownie uzdrowiona nie jest w stanie wyrazić tego własnymi słowami. Wstała z wózka inwalidzkiego, może jeść i chodzić. Bogu niech będą dzięki – mówi proboszcz franciszkańskiej parafii w Wieliczce o. Jacek Biegajło.

Kult sługi Bożego brata Alojzego Kosiby rozwija się przy klasztorach franciszkańskich w Polsce i za granicą. Tam znana jest jego postać i są odprawiane nabożeństwa z modlitwą za jego wstawiennictwem. Lokalny kult wyszedł dawno poza granice Wieliczki i terenu, na którym kwestował brat Alojzy. Wielkim echem odbił się film „Braciszek” w którym franciszkanina zagrał Artur Barciś. Wielu pielgrzymów przyjeżdża do wielickiego klasztoru, by odwiedzić miejsce gdzie przebywał, pomodlić się przy jego relikwiach w Kaplicy Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki. Wielkim dziełem było też okolicznościowe wydanie ogólnopolskiej gazety „Nasza Arka”, w całości poświęconej jego postaci: życie, dziełom miłosierdzia, świadectwom.

 

W wielickim Klasztorze O.Franciszkanów odprawiane są Msze Święte w intencji próśb i podziękowań zanoszonych Panu Bogu przez wstawiennictwo brata Alojzego, ale i o jego rychłą beatyfikację – w drugie czwartki miesiąca o godz. 18.00. Po Mszy Świętej odczytywane są intencje i kierowane do Boga prośby przy doczesnych szczątkach sługi Bożego w Kaplicy Matki Bożej. Intencje można składać w Kaplicy Pana Jezusa Ukrzyżowanego (wejście po prawej stronie ołtarza głównego, obok zakrystii). Można je także przesyłać za pośrednictwem strony internetowej www.bratalojzy.com.pl

Przypomnijmy, że Kongres Kardynałów wydał dekret o heroiczności cnót brata Alojzego Kosiby 4 lipca 1997r. Już wiemy i cieszymy się bardzo, że droga do beatyfikacji jest otwarta. Dekret jest bardzo ważnym dokumentem, potwierdza, że sługa Boży brat Alojzy Kosiba był człowiekiem świętym. Dekret podpisał 7 lipca 2016 roku papież Franciszek. Teraz dokumentację o cudzie analizować będzie kongregacja ds. Kanonizacji i Beatyfikacji.

Na podstawie rozmowy z proboszczem o.Jackiem Biegajło

Barbara Zapadlińska