4 i 5 czerwca - Wieliczka sprzed 200 lat

 

Wieliczka Skręca Linę”

- solne miasto 200 lat temu ...

Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka oraz Warsztat Powroźniczy z Wieliczki zapraszają na historyczne wydarzenie plenerowe pn.”Wieliczka Skręca Linę”, które odbędzie się w dniach 4-5 czerwca 2016 r. w godzinach od 10:00 – 18:00 na Trakcie Powroźników oraz na Trakcie Solnym w Wieliczce na alei Żeromskiego.

Podczas wspomnianej imprezy, przedstawiciele warsztatu powroźniczego z Wieliczki zaprezentują surowce, wyroby, narzędzia i techniki związane z dawnym powroźnictwem. Kto zechce, będzie miał możliwość spróbowania swoich sił w tym rzadkim już dziś rzemiośle. Nawet dzieci - z fachową pomocą - będą w stanie własnoręcznie wykonać sznurek. Podjęta zostanie również próba pobicia rekordu Polski wkategorii „najdłuższy sznurek” - obecnie wynosi on 117,8 m. Ponadto w tych dniach będzie można przejechać się przytulną i wygodnąkaretą lando z XIX w., a żołnierze Pułku 4 Piechoty Xięstwa Warszawskiego, ubrani w barwne mundury pamiętające czasy wojen napoleońskich, będą paradowali ulicami Wieliczki, prezentując nie tylko swoje umundurowanie, ale również broń i umiejętności strzeleckie.

Podczas imprezy nie zabraknie także muzyki. Kataryniarze z katarynkami będą konkurowali z muzykiem grającym na lirze korbowej i śpiewającym „pieśni dziadowskie”.

Zapraszamy do Wieliczki, by przenieść się w przeszłość i zobaczyć, jak funkcjonowało nasze miasto około 200 lat temu.